Rok 2014 hlavne so Steinom a Barbaričom

Čo všetko musím dostať z hlavy do kníhkupectiev... :)

levitácia

Ako si niektorí z vás isto všimli, historickou detektívkou Mŕtvy na Pekelnom vrchu som odštartoval nový knižný cyklus. Fakt, že sa tohto románu za 3 mesiace od vydania predalo viac ako hociktorej inej mojej knihy za 3 roky, prispel k mojej chuti rýchlo pokračovať. Kapitán Stein, notár Barbarič a kaprál Jaroš sa preto vrátia skôr, než som pôvodne plánoval. Zároveň to znamená, že černokňažník a Báthory si oddýchnu trochu dlhšie. Ale poďme zaradom: Čo vám v roku 2014 ponúknem na prečítanie?

Koncom zimy sa na pulty českých (ale i slovenských) kníhkupectiev dostane Mrtvý na Pekelném vrchu, teda české vydanie prvého prípadu Steina a Barbariča. V preklade osvedčeného Roberta Pilcha, ale pod novou vydavateľskou značkou: Argo na českom knižnom trhu predstavuje najvyššiu akosť a ja som poctený, že so mnou nadviazalo spoluprácu. Na jar sa objavia nové vydania dvoch „klasík“. Vydavateľstvo Artis Omnis, ktoré stojí za cyklom Černokňažník, pre vás pripravuje Sekeru z bronzu, rúno zo zlata – slovenské, viazané a Mišom Ivanom bohato ilustrované vydanie dobrodružnej fantasy z doby bronzovej. Naopak pražské vydavateľstvo Wales na vás konečne vypustí Krvavý oheň, teda tretí diel Černokňažníka v novej autorskej úprave a s celkom novým českým prekladom.

V letnom období by mala slovenské kníhkupectvá zaliať Krv prvorodených. Druhý prípad zavedie Steina, Barbariča a Jaroša do rudolfínskej Prahy. Kto vraždí prvorodené deti významných katolíckych hodnostárov? Je to židovské či protestantské sprisahanie? Súvisí to nejako s duševnou chorobou Rudolfa II. a snahami zvrhnúť ho z trónu? Kam až siahajú krvavé stopy, po ktorých sa trojica vyšetrovateľov pustí? Prináša opäť vydavateľstvo Slovart a na sklonku roka v českom preklade i Argo.

V druhej polovici roka by sa v podobe knihy mal zhmotniť nezvyčajný projekt pod pracovným názvom Mýty Banskej Štiavnice. Pätica fantasy noviel z histórie môjho rodného mesta (od doby bronzovej cez Slovanov, stredovek, protiturecké vojny až po dobu vynálezov v 18. storočí) poslúži predovšetkým ako podklad pre „výučbu hrou“ určenú šiestakom na základných školách. Päť príbehov sa pre nich zmení na päť dní v Banskej Štiavnici, akýsi „pedagogický LARP“ plný napínavých a dobrodružných hier, ktoré prinesú učebné látky rôznych predmetov zábavnou formou. S alchymistami chémia, so slovanskými vedmami biológia, s dávnovekými pútnikmi história a geografia atď. Kniha nebude bežne v predaji, ale možno sa vám dostane do rúk.

Ak všetko pôjde dobre, na Vianoce 2014 by ste mohli pod stromčekom nájsť slovenské vydanie tretieho prípadu Steina a Barbariča. Zatiaľ nemá názov ani zápletku, ale bude sa odohrávať v zločinom a neresťou prešpikovanom Prešporku :). Okrem toho budem v priebehu roka pracovať na dvoch filmových scenároch. Jeden je pre výpravnú rozprávkovú fantasy Královna obrů, druhý pre historický detektívny thriller Znamenie draka, ktorým by sa Stein a Barbarič mohli dostať na plátna kín (alebo aspoň obrazovky). Ale filmový biznis je veľmi, veľmi nevyspytateľný, takže zatiaľ ide v oboch prípadoch len o vysnívané projekty, ktoré potrebujú držať strašne veľa palcov, aby sa reálne dostali do produkcie.

A potom, niekedy, ak Boh dá, Báthory nájde Michala a spolu budú brániť pevnosť Nové Zámky pred najväčšou tureckou inváziou, akú kedy Horné Uhorsko videlo. Ale Hradba západu sa vztýči až v roku 2015…