Vyšlo Báthoryho prvé dobrodružstvo

Novela Turkobijca v antológii Memento mori

Biskup Tomory, jeden z hrdinov novely

Tak, môj v bavlnke chovaný Báthory je konečne tu. Hoci zatiaľ je to „iba“ rytier Gregor, Kornelov praprapredok, účastník nešťastnej bitky pri Moháči a muž, vďaka ktorého tuláckym sklonom sa jedna vetva báthoryovského rodu presťahuje z rodnej Transylvánie na územie dnešného Slovenska. Tam ju o takmer poldruha storočia neskôr nájde úvod románu Strážcovia Varadína. Novela Turkobijca tvorí akýsi vzdialený prológ k Dobrodružstvám kapitána Báthoryho. Za dunenia uhorských i pohanských diel a čvachtania moháčskych močarísk sa k vám blíži na stránkach antológie Memento mori, ktorú zostavil editor Ondřej Jireš.

Isto vás potešia aj ďalší autori, ktorí do zborníka prispeli – Pavelková, Renčín, Novotný, Medek, Neomillnerová, Jůzlová. Žánrovo antológia pláva v jazierku „historickej fantasy“, pričom oproti predchádzajúcim Písním temných věků sme sa pohli smerom k novoveku. Áno, už sa k slovu dostane aj pušný prach. Priaznivci klasickej fantasy ho nemajú príliš v láske, ale… s pušným prachom sa dajú stvárať divy ;-).

K novele dodám, že ešte nejde o ochutnávku štýlu, akým bude napísaná románová séria. Jednak je tento text rozprávaný „ich formou“, druhak ide o klasickú akčnú fantasy, na akú ste odo mňa zvyknutí. Strážcovia Varadína sa budú niesť v citeľne inom duchu – čo sa týka príbehu i samotného podania. Nechajte sa (dúfam, že príjemne) prekvapiť.