Počúvajte KLIATBU NA ZOBORE

Rozhlasová hra s Roganom a Goryvladom sa blíži
Počúvajte KLIATBU NA ZOBORE

Pôvodne mala vzniknúť v košickom štúdiu Slovenského rozhlasu, ale text natoľko zaujal „centrálu“, že sa nakoniec nahrávalo v Bratislave, s účasťou tvorcov, ktorí stáli aj za rozhlasovým Pánom prsteňov. Reč je o fantasy hre Kliatba na Zobore, ktorá vznikla na motívy poviedky Keď vyjde slnko nad Zoborom.

Pokračovanie článku / Diskusia ()

Recenzia Eastwoodovho Gran Torina

USA, 2008, r. Clint Eastwood
Recenzia Eastwoodovho Gran Torina

„A Oscara za nejlepší film roku nezískává…“ Tak tohle bude bolet ještě dlouho. Obzvlášť když všichni víme, že Clint Eastwood je miláčkem Akademie (jedovatý jazyk chce dodat: „Protože členové rádi vidí, že někdo stejně starý neprdí do pohovky a pořád to umí nandat mlaďochům.“). Obvykle bez problémů loví nominace i za filmy, které kritici i diváci přijali velmi vlažně (mrtvolný válečný epos Vlajky našich otců). Gran Torino však zůstalo jako naschvál nepovšimnuto. Přitom se jedná o majstrštyk, který většinu (všechny?) letošních nominovaných zadupe do trávníku u Clintovy verandy.

Pokračovanie článku / Diskusia ()

Recenzia hororu NENARODENÍ

USA, 2009, r. David S. Goyer
Recenzia hororu NENARODENÍ

Ale to se podívejme! Fabrika na remaky Platinum Dunes (nový Texaský masakr, nový Pátek třináctého atd.) vyprodukovala film, který není předělávkou letité hororové klasiky? Než začnete jásat nad originalitou, pozorně se podívejte na plakát. Řekne vám vše důležité: Nejdřív si přečtěte název – prozradí vám hlavní zápletku. Ze zrcadla zírá nějaký ohnilý klučina. Ano, tohle je další film s dětským duchem. Plakátu ale samozřejmě dominuje šťabajzna v hluboce zaříznutých kalhotkách. Ta má navnadit teenagerské publikum, tedy nadrženého, ale hlavně nezkušeného diváka, který vyrostl právě na předělávkách od PD a nemá páru o zásadních žánrových filmech.

Pokračovanie článku / Diskusia ()

Recenzia hororu POLNOČNÝ VLAK

USA, 2008, r. Ryuhei Kitamura
Recenzia hororu POLNOČNÝ VLAK

"Prosím, udržujte si odstup od masa!“ vyzývá jedna z tajemných postav filmu hrdinu a jeho přítelkyni, když se potácejí vagónem metra plným nahých, vykuchaných, dolů hlavou pověšených mrtvol. Odstup od masa si ale stěží udrží divák. V Půlnočním vlaku se totiž potkali dva tvůrci, kterým naporcovaná člověčina nikdy nebyla cizí.

Pokračovanie článku / Diskusia ()

Rogan je na Facebooku!

Vy ešte nie? :)
Rogan je na Facebooku!

Dnes bola spustená oficiálna facebooková stránka Čierny Rogan. Dozviete sa na nej všetko možné o tomto hrdinovi, o blížiacej sa literárnej súťaži, o vydaných knihách a hlavne o románoch, v ktorých sa ešte len vyskytne, počínajúc Zlatom Arkony. Nebudú chýbať krátke ukážky a hlášky z románu. Lajkujte, sledujte, čítajte, komentujte, chváľte, kritizujte. Nájdete nás tu:

http://www.facebook.com/…977024638200

Pokračovanie článku / Diskusia ()

Rok 2014 hlavne so Steinom a Barbaričom

Čo všetko musím dostať z hlavy do kníhkupectiev... :)
Rok 2014 hlavne so Steinom a Barbaričom

Ako si niektorí z vás isto všimli, historickou detektívkou Mŕtvy na Pekelnom vrchu som odštartoval nový knižný cyklus. Fakt, že sa tohto románu za 3 mesiace od vydania predalo viac ako hociktorej inej mojej knihy za 3 roky, prispel k mojej chuti rýchlo pokračovať. Kapitán Stein, notár Barbarič a kaprál Jaroš sa preto vrátia skôr, než som pôvodne plánoval. Zároveň to znamená, že černokňažník a Báthory si oddýchnu trochu dlhšie. Ale poďme zaradom: Čo vám v roku 2014 ponúknem na prečítanie?

Pokračovanie článku / Diskusia ()

Sekeru nekupujte na sekeru...

Vnadíme na čerstvú knihu...
Sekeru nekupujte na sekeru...

…a hádam vám k nej pribalia aj zlaté rúno. Román, ktorý premiérovo vyšiel v slovenčine na pokračovanie v časopise Fantázia, prichádza v knižnej podobe. Tentoraz v českom preklade a v mierne rozšírenej podobe – oproti časopiseckej verzii sa dozviete napríklad niečo viac o vzťahu veštkyne Sýkorky a bojovníka Astéria, prenocujete v strašidelnom hradisku na rieke Nitra a Trákovia Kyrias a Orfeus si zasúťažia v speve. Knihu zdobia ilustrácie Miša Ivana. Ak sa teda chcete plaviť s Argonautami po Váhu a mrknúť sa, ako sa na Slovensku žilo v dobe bronzovej, rýchlo na palubu ;-). Argó kotví v každom dobrom kníhkupectve.

Pokračovanie článku / Diskusia ()

Star Trek

USA, 2009, r. J. J. Abrams
Star Trek

Najlepšia filmová sci-fi od Matrixu a najlepšia space opera… zhruba od Impéria vracajúceho úder. No nezbavíte sa pocitu, že to nie je úplne dokonalé. Tak, ako Abramsovej M:I:III niečo chýba do Bourna, tak aj Star Treku niečo chýba do akejsi hypotetickej ultradokonalej vesmírnej sci-fi. Nie je jednoduché definovať, čo to je. V tom filme totiž zdanlivo funguje úplne všetko. Spletitý príbeh výrazne presahuje klasickú „báchorku o pomste“ (pretože je maximálne osobný), je veľmi šikovne nalepený na starý Star Trek a zároveň sa nebojí vykročiť vlastnou cestou. Postavy sú nesmierne sympatické (úplne všetky!). Je to inteligentné, je to vtipné, má to neuveriteľné tempo, parádne triky a hlavný hudobný motív mi hral v hlave ešte hodinu po odchode z kina. Emócie Abrams vyčarúva lusknutím prstov (jediný pohľad do očí malého emzáčika zo základne na ľadovej planéte pri Peggovom odlete vám rozpovie dojímavý príbeh o priateľstve). Avšak v závere (a to asi bude ten problém) to zľahka stráca dych a napätie. Absolútne uspokojenie z akčného vyvrcholenia, aké z novodobých filmov poskytuje napr. Bournov mýtus, sa nedostaví. Ani to ale nič nemení na tom, že prílet Enterprise doprostred záverečnej prestrelky vyráža dych a je jedným z tých okamihov, pre ktoré milujeme veľké hlučné letné popcorny. Tak či onak, Star Trek je nesmierne zábavná jazda. Kus klasickej sci-fi prenesený do 21. storočia tým najšikovnejším spôsobom. Teraz už len aby to malo aj komerčný úspech a Abrams dostal príležitosť natočiť dvojku, v ktorej môže podobne ako Singer v X-2 siahnuť po onej tentokrát (tesne!) nedosiahnutej dokonalosti. Najlepšia hláška? „Šerm.“

9/10

Pokračovanie článku / Diskusia (1)

TRAILER na Strážcov Varadínu!

Preleštite si očné buľvy, uvidíte, čo ste ešte nevideli! ;-)
TRAILER na Strážcov Varadínu!

„Čože, to už to sfilmovali?“ pýtate sa. Bohužiaľ, zatiaľ nie ;-). „Na západe“ sú však video-upútávky na knihy úplne bežnou záležitosťou. Najmä Stephen King má naozaj vymaznané. Na česko-slovenskom knižnom trhu (ak nepočítame dávnejšie pokusy Crew prezentovať takto komiksy) ide o niečo nové. Ako sa však presvedčíte vzápätí, trailer na knihu môže byť rovnako pôsobitý, dynamický a pestrý ako na film.

Pokračovanie článku / Diskusia (1)

Vyšlo Báthoryho prvé dobrodružstvo

Novela Turkobijca v antológii Memento mori
Vyšlo Báthoryho prvé dobrodružstvo

Tak, môj v bavlnke chovaný Báthory je konečne tu. Hoci zatiaľ je to „iba“ rytier Gregor, Kornelov praprapredok, účastník nešťastnej bitky pri Moháči a muž, vďaka ktorého tuláckym sklonom sa jedna vetva báthoryovského rodu presťahuje z rodnej Transylvánie na územie dnešného Slovenska. Tam ju o takmer poldruha storočia neskôr nájde úvod románu Strážcovia Varadína.

Pokračovanie článku / Diskusia (1)

X-Men Origins: Wolverine

Austrálie / USA / Kanada, 2009, r. Gavin Hood
X-Men Origins: Wolverine

Veľmi nepríjemné prekvapenie (hoci, je to po tých suchých traileroch vlastne prekvapenie?). Scenár je v podstate prehliadkou školáckych chýb, za ktoré sa bez milosti vyhadzuje zo scenáristickej školy (vedľajšie postavy na jedno použitie, hrozne zle našraubovené premostenia, trápne predvídateľné „prekvapivé zvraty“, nevýrazní a hlavne hlúpi záporáci atd. atd.) a réžia je niečo tak bezvýrazného, že to nielenže nemá ani na popcornovo nadupanú Ratnerovu trojku, ale dokonca mi chodí po rozume prirovnanie k filmom ako Blade: Trinity či Elektra. Okrem srandy. Hlášky cca tri, všetky už boli v traileroch. Triky priemerné. Akčné scény hojné, ale napospol nezáživné, snáď len ten vrtuľník ma trochu prebral z letargie. Vydolujem zo seba 5/10, ale budem musieť použiť veľmi veľký bager. Kriste, veď mňa nudil dokonca aj ten Jackman!!!

5/10

Pokračovanie článku / Diskusia (0)

Záhadné znamenie VLKA A DÝKY

Notár Barbarič a tajomný zločin na hrade lúpežných rytierov
Záhadné znamenie VLKA A DÝKY

Román Vlk a dýka je v podstate štyriapoltý diel cyklu Kapitán Stein a notár Barbarič. Je to totiž Barbaričovka sólovka. Notár tentoraz na vlastnú päsť vyšetruje záhadné zmiznutie kastelánovej dcéry na hrade Sitno, čo je, ako iste viete, legendárna a mnohými strašidelnými povesťami opradená hora južne od Banskej Štiavnice. Ale pre čitateľov, ktorým je ľúto za Steinom a Jarošom, som na záver nachystal malé prekvapenie. Najmä dámy to isto ocenia. Pôvodne som túto knihu plánoval ako úplnú oddychovú bokovku. Jednoduchý prípad s jednou obeťou a jedným páchateľom, uzavretá skupina podozrivých v izolovanom priestore. Nakoniec sa to pomerne rozkošatilo. Stále je to oproti predošlým častiam komorná záležitosť, väčšina príbehu je konverzačka na hrade, časť deja sa odohráva v blízkej dedine Svätý Egídius (dnešná Ilija), jedna kapitola v Štiavnici a jedna v Brezne. Ale nechýba tam ani poriadna porcia akcie, Barbarič riadne prevetrá sedmičku.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)

Zakliaty kláštor turné 2022

Zakliaty kláštor turné 2022

Po vyše dvoch rokoch nechodenia medzi ľudí vás s vydavateľstvom Artis Omnis, kníhkupectvom Martinus a ďalšími usporiadateľmi pozývame na sériu besied spojených s autogramiádami. Samozrejme, podpisovať nebudem len aktuálnu novinku Zakliaty kláštor, ale aj akékoľvek moje knihy, ktoré si prinesiete alebo zakúpite priamo na mieste. Teším sa na vás, priatelia!

Pokračovanie článku / Diskusia (0)